Mobil kommunikáció


Pannon GSM roaming partnerek

A bûvös százas szám

Fontos a szabadságukat külföldön töltôk, valamint az üzleti ügyekben utazók számára a GSM rendszerek barangolási szolgáltatása. Országhatárainkon túl a kapcsolattartás lehetôsége nagyobb súlyt kap, és egyfajta biztonságérzetet is ad az embernek. Ez a lehetôség legalább olyan fontos, mint például a pihenés, kikapcsolódás. A GSM rendszerek világméretû elterjedésével gyakorlatilag már mind az öt kontinensen találhatunk olyan országot, ahová GSM telefonunkat magunkkal vihetjük.

A két hazai GSM szolgáltató között a versenyfutás nemcsak a szolgáltatások választékában és az elôfizetôk számában zajlik, hanem például a roaming partnerek számában is. Mint Szarvas Krisztinától, a Pannon GSM munkatársától megtudtuk, a külföldön barangolás lehetôsége egy olyan terület, ahol a Pannon most éppen versenytársa elôtt jár. A lapzártánkkor érkezett hír szerint a cég roaming partnereinek száma elérte a bûvös százas számot, és ez 56-57 országot jelent a használhatóság szempontjából. Az 1800 illetve 1900 megahertzes GSM technológia terjedésével növekszik az ezen frekvencián mûködô partnerszolgáltatók száma is, ami összességében már elérte a tízet a százból.

A Pannon GSM szempontjából lényeges eleme a roaming-szerzôdéseknek, hogy Európában minden olyan országgal, ahol van mûködô GSM rendszer, a cégnek van együttmûködési szerzôdése a barangolásról. Ez a cél azért is volt fontos, mert a roaming-forgalom 70-80 százaléka ezekbe az országokba irányul. Nagyon fontos tudnivaló, hogy a roaming igénybevételéért nem kell havidíjat fizetni, forgalmi díjat és kezelési költséget a keletkezett forgalom után számítanak fel. Külföldre utazás elôtt fontos megérdeklôdni azt is, hogy a célországokban milyen szolgáltatókkal van roaming megállapodás, és ahol több szolgáltató van egy országban, melyik milyen tarifával dolgozik. Elôfordulhat ugyanis, hogy jelentôs különbségek vannak a percdíjban, ebben az esetben a készüléket érdemes úgy beállítani, hogy ne automatikusan válassza ki a roaming szolgáltatót az adott országban, hanem manuálisan lehessen kiválasztani azt. Az automatikus szolgáltatóválasztás ugyanis általában arra a hálózatra csatlakoztatja a készüléket, amelynek a jele az adott helyen éppen erôsebben vehetô &endash; és lehet, hogy ez a szolgáltató a drágább...

Nem árt figyelembe venni külföldön tartózkodáskor néhány olyan szempontot, ami a használat kényelmessége mellett a pénztárcánkat is jelentôsen megóvhatja:

&endash; Külföldrôl a legegyszerûbben úgy lehet telefonálni, hogy a hívott szám elé egy '+' jelet ütünk be. Ez minden országban egységesen a GSM rendszerben helyettesíti az adott ország nemzetközi elôhívószámát, így nem kell mindenütt külön-külön megjegyezni azt. A telefonmemóriában tárolt számokat is célszerû például a „+36-körzetszám" módon bevinni, mert így azokat külföldön is automatikusan tudjuk hívni a memóriából, ha azonban „06-körzetszám" módon vittük be, akkor külföldön ez nem mûködik!

&endash; A Pannon GSM egyedülálló megoldása a roaming hangposta. Más szolgáltatóknál általában ha az ügyfél külföldön van és nem tudja a hívást fogadni (foglalt, ki van kapcsolva, nem veszi fel) akkor a hívás a hangpostájában landol és ezért kétszeres nemzetközi díjat kell fizetnie (a fogadási- és a visszafelé irányuló nemzetközi hívásdíjat). A Pannon GSM viszont kidolgozott egy olyan megoldást, amelynek segítségével ilyen esetekben a hívó fél bemondást hall és egy külön számon (+36 20 940 0410) hagyhat üzenetet. Ez a hívás a hívott elôfizetônek nem kerül pénzbe, de a hívó félnek sem kell nemzetközi tarifát fizetnie! Mivel ez az olcsóbb megoldás és az ügyfelek többsége ezt igényelte, alapesetben minden Pannon elôfizetônél így mûködik a rendszer. Ha bárki mégis szeretné az ôt hívókat megkímélni attól, hogy más számot kelljen tárcsázniuk és inkább vállalja a többletköltségeket, az ügyfélszolgálaton díjmentesen kérheti a bemondás törlését. Ebben az esetben ha külföldön nem fogadja a hívást, az közvetlenül a hangpostájába fut.

&endash; A különbözô feltételes átirányítások egyenkénti beállítása nem egyenlô a feltétel nélküli átirányítással! Ez utóbbi esetben ugyanis a hívás nem hagyja el az országon belüli hálózatot, tehát nemzetközi díj sem terheli, ellentétben a feltételes átirányításokkal, amikor az átirányított hívásért fizetni kell a fogadási- és a visszafelé irányuló nemzetközi hívásdíjat is.

&endash; Külföldrôl a hangpostát a +36 20 940 0400-as számon lehet lehallgatni és a hívás nemzetközi hívásnak minôsül. (A +36 20 940 0404 és a 170 külföldrôl nem elérhetô.)

&endash; A külföldrôl küldött rövid szöveges üzeneteket a külföldi szolgáltató kiszámlázza. Általában is fontos, hogy a Pannon GSM által nyújtott kedvezmények csak a belföldi mobilhasználatra vonatkoznak.

&endash; A nemzetközi segélyhívó szám a 112 Európában kötelezô szabvány, de nagyon sok Európán kívüli szolgáltató is bevezette már.

&endash; Külföldön ha bármilyen információra van szüksége az ügyfeleknek, illetve lopás, elvesztés esetén a Pannon GSM ügyfélszolgálatát kell hívni a +36 20 920 0200-as számon. (Érdemes felírni valahová a telefonkészülék és a kártya adatait, hogy elvesztés esetén azonnal le lehessen tiltani.)

&endash; Magyarországról a Pannon GSM telefonról ingyenesen hívható 143-as számon naprakész, részletes információ kapható az összes külföldi partnerükrôl.

Védelem autólopás ellen

Néhány hónappal ezelôtt bemutattunk egy újdonságot, amely minden eddiginél hatékonyabban segítheti az autótolvajok elleni küzdelmet. A GSM telefonrendszerhez integrált megoldás, mely a GMS2000 névre hallgat, olvasóink körében jelentôs érdeklôdést keltett, ezért most megadjuk a cég elérhetôségi adatait:

Autóvizuál Kft.

Bp. XIV. Dorozsmai út 166.

Telefon: 06-20-934-9127,

06-20-934-9128

(b-j)

vissza, honlap, tartalom


Ünnepi konferenciát tartott a Westel 900

Az üzlet: hír, hír és hír

Egész napos konferenciát tartott a WESTEL 900 megalakulásának ötödik évfordulója alkalmából. A rendezvény tizenkét elôadásából emelünk ki a teljesség igénye nélkül néhányat a következôkben.

Sugár András megnyitójában hangsúlyozta, hogy az öt év alatt elért sikerek magyar kútfôbôl származnak, a magyar mûszaki, üzleti szakemberek tudása lett megfûszerezve a külföldi tudással, szakértelemmel. Mára már egyértelmûen kijelenthetô, hogy a cég legnagyobb értékét nem a materiális, hanem az informális tôke jelenti, s az értékteremtés középpontjában a fogyasztó áll.

A vezérigazgató elmondta, hogy kiemelten fontosnak tartja a cég a minôséget, s ennek a mérföldkövei az 1995-ben megszerzett ISO 9001 minôsítés, az 1996-ban elnyert Nemzetközi Minôségi Díj, majd az idén odaítélt Marschall-díj. Ennek a regionális díjnak a sorsát minden évben a Harward Egyetemen döntik el, s nem csak a minôséget, hanem a jelöltek társadalom iránt érzett felelôsségét, ebbéli tevékenységét is értékelik. A Marschall-díj elnyerését Sugár András szerint annak köszönheti a cég, hogy nem elégednek meg a hazai vezetô szereppel, hanem a nemzetközi mezônyhöz mérik magukat. A következô idôszak céljai közül a GSM 1800-as rendszer megjelenését emelte ki, melynek segítségével a Westel 900 igyekszik megôrizni elôkelô helyét az európai mezônyben is.

Dr. Ungvári Tamás egyetemi tanár, az ismert közíró a távközlés és a nyelv egymásra hatásáról osztotta meg gondolatait a népes hallgatósággal. Hogy ez a hatás milyen mély, azt a táviratok nyelvezete igen jól példázza. Az emberi kommunikáció ugyanis hagyományosan erôsen redundáns, de a táviratot szavanként kellett fizetni, ezért egy teljesen új kommunikációs módot honosított meg. „A 6.25-ÖSSEL ÉRKEZEM" - mondja a klasszikus távirat, de nincs benne, hogy hova, mivel, kicsoda és miért. Ezeket a címzett mind tudja abból, hogy az üzenet megérkezett.

A telefon feltalálása újra visszahozta a redundanciát, s jelentôsen növelte az információ megszerzésének a forrásait. Nem véletlen, hogy annak idején Ferenc József kitiltotta a szerkezetet az udvarból. Az uralkodó tudta, hogy mit miért csinál.

A mobiltelefon újabb változást hoz a kommunikációban, mert ez a széles szolgáltatási körével inkább egy összetett hírközpont, mint egy telefon. Szabadon dönthet a tulajdonosa, hogy a párbeszédet választja, GSM táviratot küld vagy adatátviteli csatornát használ az információ továbbítására. Ugyanakkor üzeneteit akkor is megkapja, ha éppen nincs telefonközelben. A mobiltelefon a tér legyôzésével idôt szabadít fel, mely további információk megszerzésére használható. Az információ pedig ma mindennél többet ér. A régi mondás, hogy „a háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz és pénz", ma másként hangzik: „az üzlethez három dolog kell: hír, hír és hír". Ezt a mondást testesíti meg a mobiltelefon.

Dr. Pap László, a BME professzora a mobil távközlés jövôjével foglalkozott, mely elválaszthatatlan a hírközlés világméretû trendjeitôl. A globalizálódás, a digitalizálódás, a mobilitás és az integrálódás négy jól ismert jelszava mellé felsorakozott a konvergencia, mely a távközlés, az informatika és a média technológiai bázisának az egymáshoz való közeledéseként értelmezhetô. A mobilitás jövôjét is ez határozza meg, a harmadik generációs mobil telefonrendszereknek már erre kell felkészülniük.

Az új fejlesztések célkitûzései között szerepel a szélessávú átvitel, a hang-, kép- és adatátviteli szolgáltatások teljes integrációja, tehát azok az elemek, melyek képesek a konvergenciát a mobil világban is megteremteni. Európában az UMTS, míg a világ más részein az IMT 2000 koncepció kidolgozásával igyekszenek létrehozni a harmadik generációs rendszerek egységes alapját.

A két rendszer között sok a hasonlóság, azonban vannak eltérések is a frekvenciasávban és a rádiós interfészek kialakításában egyaránt. Az UMTS rendszer a beszédátvitelre 8-32 kbit/s-os, a videoátvitelre 64-768 kbit/s-os, adatátvitelre 1,2-2000 kbit/s-os sebesség használatát irányozza elô, de piackutatók szerint már látszik, hogy a kijelölt frekvenciatartományok hamar ki fognak merülni, az ETSI által kijelölt 1900-2200 MHz, illetve az ITU által kijelölt 1885-2200 MHz sáv tíz év múlva már nem lesz elegendô a felhasználók kiszolgálására. Míg 2002-ben kétszer 30 MHz-es sávszélesség elegendô lesz az igények kielégítésére, addig 2008-ra már 3-500 MHz-es sávszélességre lesz szükség.

A kiutat azok a kutatások jelenthetik, melyek egyaránt folynak a harmadik generációs rendszerek tekintetében és távolabbi jövôt illetôen. A többszörös hozzáféréssel kapcsolatos eredmények tovább növelhetik a csatornakapacitást. A hálózati architektúrák terén az intelligens hálózatok és a szélessávú ISDN mobil alkalmazásai kerülnek elôtérbe. Dolgoznak új cellaváltási módszerek és hatékonyabb biztonsági eljárások kidolgozásán is. Ígéretes az MPEG-4 kódolás is, mely 17 kbit/s-os sebességgel mozgókép-átvitelre lesz képes.

A harmadik generáción túlmutató kutatások már abban a szellemben folynak, hogy a szélessávú igényeket kielégítsék. Erre a hagyományos sávokban már nem lesz lehetôség, a cél a 60 GHz-es sávban tervezett 155 Mbit/s-os átvitel megvalósítása ATM technológia alkalmazásával. Ezzel kapcsolatban még komoly fejlesztési feladatok vannak a rádiós és az áramköri területen egyaránt.

Ugyancsak széles kutatási területet jelent az alkalmazások kidolgozása az ipar, az irodai környezet, az oktatás, az egészségügy területén. Egyre nyilvánvalóbb, hogy az adatátviteli alkalmazások terjedése következtében az eddigi szimmetrikus sávok helyett az aszimmetrikus sávok kerülnek elôtérbe, ezt a növekvô Internet-hozzáférések indokolják. Általánosságban is egy izgalmas kutatási területté vált a mobil számítástechnika.

A mobil rendszerek generációi

Elsô generáció

&endash; Analóg moduláció

&endash; Korlátozott, független szolgáltatások

&endash; Lokális rendszerek

&endash; NMT, TACS, AMPS, Eurosignal, CT-1, CT-2,

Mobitex és társai

Második generáció

&endash; Digitális moduláció

&endash; Széles választékú, de elkülönült szolgálatok

&endash; A szolgáltatások kezdeti integrációja

&endash; Kontinens méretû rendszerek

&endash; GSM, DCS, USDS, PDC, IS-95, TETRA,

DECT, ERMES, HIPERLAN 1/2/3,

TEEE 802.11, IRIDIUM

Harmadik generáció

&endash; Újszerû, szélessávú digitális modulációs eljárások

&endash; A szolgáltatások teljes integrációja

&endash; Világméretû, globális rendszerek

&endash; A PCS és IN koncepció támogatása

&endash; UMTS, IMT 2000 (FPLMTS)

B. I.

 

 

vissza, honlap, tartalom