Kisszótár


Modem Kisszótár XXXI.

Mobil újdonságok rövidítései

Egyre nagyobb intenzitással készülnek a mobil telefonok hatalmas sikerének köszönhetôen a tervek a harmadik generációs rádiótelefon-rendszer megvalósítására, illetve más kiegészítô szolgáltatások megvalósítására. A kisszótár jelen számában néhány ezekkel kapcsolatos rövidítés magyarázatát gyûjtöttük csokorba.

UMTS (Universal Mobile Telecommunications Systems &endash; univerzális mozgó távközlési rendszer): Az UMTS eredetileg az Európai Közösség RACE programja keretében megindított kutatás-fejlesztési feladat volt, melynek célja az egységes mozgó távközlô rendszer létrehozása. A munka jelenleg az ETSI keretei között folyik, már jócskán túlnôve az EK határait. A szabványosítási munka már jócskán elôrehaladt, s ennek eredményeit az ETSI az IMT-2000 fejlesztéséhez is felajánlja. Ennek keretében idén januárban szavazással döntött az UTRA technológiai megvalósításáról, s a megszavazott változatot nyáron benyújtotta az ITU-nak. Arról is döntés született, hogy az UMTS alapja a jelenlegi GSM infrastruktúra lesz.

UTRA (UMTS Terrestrial Radio Access &endash; UMTS földi rádiós hozzáférés): Az UMTS-rendszer rádiós interfésze a végberendezés és a földi bázisállomás között. A „földi" szó hangsúlyozása azért fontos, mert ugyan az UMTS-rendszert eredetileg kizárólag földi hálózattal való együttmûködésre tervezték, de idôközben a mûholdas kapcsolat is bekerült a koncepcióba. Az ETSI két technológia között kötött kompromisszumot, a W-CDMA és a TD-CDMA rendszert választotta ki, s a párokba rendezett frekvenciasávokon az elôbbit, a páratlan frekvenciasávokon az utóbbit fogja használni.

W-CDMA (Wideband CDMA &endash; széles sávú kódosztásos többszörös hozzáférés): Egy olyan, CDMA-technológiát használó hozzáférési rendszer, mely akár 2x5 megahertzes sávszélességen is képes megvalósítani egy egyrétegû cellás hálózatot, melyben az elôfizetôk 384 kilobit/szekundumos &endash; esetleg 2 megabit/szekundumos &endash; széles sávú átvitelt is használhatnak.

TD-CDMA (Time Division CDMA &endash; idôosztásos kódosztásos többszörös hozzáférés): Az idôosztásos és a kódosztásos technológia ötvözete, melynél az 1,6 megahertz sávszélességû vevôket nyolc idôrésre osztják (idôosztás) és ezeken belül nyolc kódosztásos hívást multiplexálnak. Az 1,6 megahertzes sávban így egyszerre 64 beszélgetés továbbítható.

CDMA (Code Division Multiple Access &endash; kódosztásos többszörös hozzáférés): A frekvenciasávot igen hatékonyan kihasználó kommunikációs módszer. Az egyes beszélgetésekhez nem egy meghatározott csatorna tartozik, hanem a teljes frekvenciasávot kihasználják a beszédminták. Az egyes mintákhoz tartozó kód dönti el, melyik beszédminta melyik készüléknek érkezik.

TDMA (Time Division Multiple Access &endash; idôosztásos többszörös hozzáférés): Az egyes csatornák több beszélgetés átvitelére való felhasználása oly módon, hogy a csatornát idôrésekre osztjuk és az egyes beszélgetések mintáit ciklikusan ezekben az idôrésekben továbbítjuk. Az azonos beszélgetéshez tartozó idôrések így idôben egyenletesen követik egymást.

IMT&endash;2000: Az ITU által kidolgozandó egységes harmadik generációs rádiótelefon-rendszer új neve. Eredetileg FPLMTS néven kezdték el a rendszert kidolgozni 1986-ban. Az IMT az elképzelések szerint az összes vezeték nélküli távközlési rendszert egységbe fogná. Figyelembe véve az európai UMTS, a japán PHS és az amerikai PCS rendszerek frekvenciasávjait, az IMT-2000 a tervek szerint az 1885-2025 megahertz, illetve a 2110&endash;2200 megahertzes sávban fog megvalósulni.

FPLMTS (Future Public Land Mobile Telecommunications System &endash; a jövô nyilvános földi mozgó távközlési rendszere): A CCIR által 1986-ban, az IMT-2000 elôzményeként megkezdett fejlesztés.

GMPCS (Global Mobile Personal Communications by Satellite &endash; globális mûholdas mobil személyi kommunikáció): Azoknak a rendszereknek az összefoglaló neve, melyek a rádiótelefon méretû végberendezéssel mûholdon keresztül tartják a kapcsolatot. A GMPCS elsô, 1998. szeptember 23-a óta mûködô reprezentánsa az Irídium rendszer. A tervek szerint a Globalstar 1999 elsô felében, az ICO 1999 végén, az Odyssey pedig 2000 nyarán kezdi meg mûködését &endash; hacsak fel nem adnak tervükkel az utóbbi két projekt esetében. Megkezdôdött a széles sávú GMPCS-rendszerek tervezése is, ezek közül a Teledesic a legesélyesebb a megvalósításra.

GPRS (General Packet Radio Service): A rendszer a GSM-hálózaton keresztül csomagkapcsolt adatátvitelt létesít oly módon, hogy több idôrést rendel egy készülékhez, ha ezt a forgalmi viszonyok egyébként megengedik. Ezzel a megoldással akár 115 kilobit/szekundumos sebesség is elérhetô a mobil adatátvitelben, ami már vetekszik a vezetékes 2B+D ISDN sebességével. Ugyanakkor kevésbé veszi igénybe a szûkös erôforrásokat, mint a HSCSD (High Speed Circuit Switched Data &endash; nagy sebességû vonalkapcsolt adatátvitel).

CAMEL (Customised Applications for Mobile Enhanced Logic): A GSM-en megvalósítható intelligens hálózat rövidítése, szokták IN/CAMEL jelöléssel is illetni (IN: Intelligent Network &endash; intelligens hálózat).

WAP Fórum (Wireless Application Protocol): Az Ericsson, Motorola, Nokia és az Unwired Planet cégek által létrehozott nyitott cég, melybe más gyártó cégek és üzemeltetôk is beléphetnek. A non-profit vállalkozás célja, hogy olyan protokollt dolgozzanak ki együttesen, mely megkönnyíti az Internet tartalmának és korszerû szolgáltatásainak az elérését mobiltelefonról is.

dr. Bartolits István

honlap, tartalom, vissza, elôre