Kisszótár

Modem Kisszótár XXXII.

Adatátviteli alapfogalmak

Ebben a számunkban néhány, az adatátviteli hálózatokkal kapcsolatos alapfogalmat igyekszünk megvilágítani egyszerû, közérthetô formában.

Adatátvitel sebessége: Az adatátviteli sebesség mérésére az idôegység (általában másodperc, jele: s) alatt átvitt bitek vagy bájtok számát használjuk. Mivel egy bájtban 8 bit van, így a két sebesség közötti arány nyolcszoros. Tipikus adatátviteli sebességek például: 9600 bit/szekundum, 14 400 bit/szekundum, 33 600 bit/szekundum; ezek a ma használatos modemek sebességét jelentik, 64 kbit/szekundum a beszédátvitel sebessége tömörítés nélkül (1 kbit=1024 bit), 2,048 Mbit/szekundum a primer ISDN- hozzáférés sebessége, 6 Mbit/szekundum az SVHS videokép, 34 Mbit/szekundum egy stúdióminôségû színes tévémûsor átviteli sebessége.

Bérelt vonali összeköttetés: Két pont közötti adatátvitelt lehetôvé tevô állandó összeköttetés, ahol az átvitelt biztosító rendszer nem a bérelt vonalat használó szervezet tulajdona. Eredetileg a bérelt vonali összeköttetést valóban egy szolgáltatótól bérelte a használó szervezet, de sokan minden állandó összeköttetést ezzel a kifejezéssel illetnek. Az eredeti értelemben a használó a szolgáltató felé fogalmazza meg az igényeit a sávszélességre, minôségre, idôtartamra vonatkozóan és a szolgáltató ennek megfelelô technológiájú bérelt vonalat bocsát a használó rendelkezésére. A bérelt vonali összeköttetés a szerzôdésben foglaltaknak megfelelôen mindig a Megrendelô rendelkezésére áll, ennek megfelelôen kiépítése csak akkor gazdaságos, ha napi hat&endash;nyolc órányi átvitellel sikerül leterhelni a bérelt vonalat.

Menedzselt bérelt vonali összeköttetés: Olyan bérelt vonali összeköttetés, ahol a szolgáltató állandó felügyeletet gyakorol a bérelt vonali összeköttetés minôsége felett. Meghibásodás vagy minôségromlás esetén azonnal beavatkozik és megfelelô tartalék segítségével a használó számára szinte észrevehetetlenné csökkenti a hiba hatását. A menedzselt bérelt vonali összeköttetés általában olyan felügyeleti és beavatkozó rendszerrel van ellátva, amely automatikus hibadetektálásra és a tartalékra való átváltásra képes. A menedzselt bérelt vonali összeköttetés megbízhatósága ennélfogva jóval nagyobb, minôsége egyenletesebb, mint a bérelt vonali összeköttetésé, azonban természetesen az ára is magasabb.

Kapcsolt összeköttetés: Az összeköttetést kapcsolt összeköttetésnek nevezzük, ha a két végpont közötti kapcsolat nem állandó, hanem azt a kommunikáció elôtt a választási információk megadása hatására a hálózat felépíti majd a bontójel hatására megszünteti. A kapcsolás jellege szerint vonalkapcsolt és csomagkapcsolt összeköttetéseket különböztetünk meg.

Vonalkapcsolt összeköttetés: A vonalkapcsolt összeköttetéseknél a hálózat két végberendezése a választási információk megadása után folyamatos kapcsolatba kerül egymással, egészen a vonalkapcsolt összeköttetés bontásáig. A kapcsolat létrejötte után a kapcsolat sávszélessége egészen a bontásig rendelkezésre áll, azt más kapcsolatok nem használhatják. A vonalkapcsolt hálózatokra a legjobb példa a távbeszélô hálózat, de léteznek vonalkapcsolt adatátviteli hálózatok is, mint például a Datex-L.

Csomagkapcsolt összeköttetés: A csomagkapcsolt összeköttetés esetén a hálózat végberendezése az átküldendô információt kisebb részekre, csomagokra bontja és ezeket a csomagokat fejléccel ellátva küldi el a címzett végberendezés felé. A fejléc tartalma a csomagkapcsolt hálózat protokolljától függ, általában a cím mellett az elküldött csomag sorszámát, prioritását is magában foglalja. A csomagkapcsolt összeköttetés esetében nincs garancia a csomagok relatív késleltetésének állandóságára, így a valós idejû alkalmazások kezelésére külön protokollok szükségesek. Csomagkapcsolt hálózat az X.25 hálózat, de az Internet is. Természetesen a két említett hálózat protokollja teljesen eltérô.

Átviteli rendszer: A hálózat csomópontjai között az információk áramlását az átviteli rendszerek biztosítják. Az alkalmazott technológia szerint megkülönböztethetünk vezetékes és vezeték nélküli átviteli rendszereket. A leggyakoribb vezetékes átviteli rendszer hagyományos érpárat, koaxiális kábelt vagy optikai kábelt használ. A leggyakoribb vezeték nélküli rendszerek a mikrohullámú átviteli rendszerek és a mûholdas VSAT rendszerek. A hálózatokban ezeket az átviteli rendszereket vegyesen, a körülményeknek megfelelôen is lehet &endash; vagy célszerû &endash; alkalmazni.

Mikrohullámú átviteli rendszer: Mikrohullámú átvitel esetén két egymásra nézô mikrohullámú antenna között történik jelátvitel a 0,3&endash;26 gigahertzes mikrohullámú sávban. A mikrohullámú átvitelnek feltétele, hogy a két antenna „lássa egymást", ezért az antennák általában kiemelkedô terepalakzaton (dombtetô, hegytetô, magas toronyház s a többi) elhelyezkedô antennaállványon kerülnek elhelyezésre.

Mûholdas VSAT átviteli rendszerek: A mûholdas VSAT rendszerek esetén a hálózat végpontjai egy VSAT (Very Small Aperture Terminal &endash; igen kis nyílásszögû antenna végpont) végberendezéssel és egy kisméretû parabolaantennával egy geostacionárius mûholdon keresztül tartják fenn a kapcsolatot a központi számítógéppel. A VSAT átviteli rendszerek általában csomagkapcsolt protokollal mûködnek. A VSAT szolgáltatók a mûholdak kapacitását nemzetközi mûholdas szervezetektôl (például EUTELSAT) bérlik.

dr. Bartolits István

elôre, hátra, tartalom, honlap