Kisszótár


Modem kisszótár XXXIII.

A számozási rendszer alapfogalmai

Jelen számunk egyik cikke (Nemzeti kincsünk: a számmezô) a számozási rendszer kérdéseivel foglalkozik. Ennek kapcsán magyarázunk meg néhány alapfogalmat az ITU hivatkozott ajánlásai valamint a számozási tervrôl szóló KHVM rendelet alapján.

Elôtét (prefix): Az elôtét egy vagy több számjegybôl álló szám, mely különbözô számformátumok közötti választást tesz lehetôvé. Ilyen számformátumok például a helyi, nemzeti vagy nemzetközi számformátum. A prefix nem része a hívószámnak. Magyarországon jelenleg a „06" a belföldi elôtét, a „00" a nemzetközi elôtét. A kapcsoló-berendezések az elôtét után következô számokat az elôtét értékének megfelelôen értékelik. Míg például a „06" után tárcsázott „32" Salgótarján primer körzetét jelöli ki, addig a „00" után tárcsázott „32" Belgiumot jelenti.

Nemzetközi elôtét (international prefix): A hívó elôfizetô által egy másik országbeli elôfizetô hívásakor a nemzetközi szám elôtt választott elôtét. Magyarországon a nemzetközi elôtét a „00".

Belföldi elôtét (national prefix): A hívó elôfizetô által &endash; saját országon belül &endash; egy másik primer körzet, másik hálózat vagy szolgáltatás hívásakor a belföldi szám elôtt választott elôtét. Magyarországon a belföldi elôtét a „06". A „06" helyett rövidesen az Európában már elfogadott és népszerû „0" lesz a belföldi elôtét itthon is.

Országhívószám (OS &endash; country code): Az országhívószám egy, két vagy három számjegybôl álló szám, mely azonosítja a hívott országot. Magyarország országhívószáma „36". Az USA országhívószáma egyjegyû: 1. Vannak viszont, akiknek háromjegyû szám jutott: Portugália például 351, míg Írország 353. Ma már nem csak országokat, hanem globális hálózatot vagy globális szolgáltatást is jelölhet országhívószám. Az Iridium rendszer „országhívószáma" például 881.

Belföldi rendeltetési szám (BRS &endash; national destination code): A belföldi rendeltetési szám egy vagy több számjegybôl álló, elôtétet nem tartalmazó szám, amelynek körzetkijelölô vagy szolgáltatás- illetve hálózatkijelölô funkciója van. Minden BRS egy külön számozási körzetet határoz meg területi (primer körzet) vagy funkcionális (szolgáltatások, hálózatok) alapon. Primer körzetet kijelölô BRS például „45" (Kisvárda primer körzet) vagy „29" (Monor primer körzet). Szolgáltatást kijelölô BRS például a „40" (helyi tarifával hívható szám) vagy a „80" (díjmentesen hívható szám). Hálózatot jelöl ki például a „20" (Pannon GSM) vagy a „30" (Westel 900) belföldi rendeltetési szám.

Körzetszám (KS &endash; trunk code): Egy vagy két számjegybôl álló szám, amely azonosítja a hívott primer körzetet. Használatára nincs szükség, ha a hívó és a hívott azonos primer körzetben van. Külföldön, például Németországban háromjegyû körzetszámot is használnak. Hazánkban Budapestnek egyjegyû, a többi primer körzetnek kétjegyû körzetszáma van.

Szolgáltatás- vagy hálózatkijelölô szám (SHS &endash; destination network code): Két számjegybôl álló szám, amely meghatározza az igényelt szolgáltatást vagy a hívott hálózatot.

Elôfizetôi szám (ES &endash; subscriber number): Az elôfizetôi szám egy primer körzeten belül egy elôfizetô elérése érdekében választandó szám. A szolgáltatás- vagy hálózatkijelölô szám mögött is minden esetben elôfizetôi szám áll, amely tartozhat elôfizetôhöz vagy hálózatkijelölô hozzáférési ponthoz.

Speciális szám (SP): A speciális szám segélyhívó vagy valamely más, fontos szolgáltatáshoz tartozó a szokásos elôfizetôi számnál rövidebb szám. A hazai hálózatban ilyen például a 104, 105 vagy 112 hívószám.

Belföldi szám (national significant number): A belföldi szám egy másik primer körzetben lévô, vagy egy másik hálózathoz tartozó elôfizetô vagy egy SHS-sel jelölt szolgáltatás elérése érdekében választandó szám, amely tartalmazza a BRS-t és az ES-t, de nem tartalmazza a belföldi elôtétet. Belföldi szám például a 36 411 107, ahol a „36" Eger körzetkijelölô száma.

Nemzetközi szám (international number): A nemzetközi szám egy másik országbeli elôfizetô elérése érdekében választandó szám, amely tartalmazza az országhívószámot és a hívott elôfizetô belföldi számát. A nemzetközi szám nem tartalmazza a nemzetközi elôtétet. Nemzetközi szám például a 49 211 123456, ahol a „49" Németország országhívószáma, a 211 pedig Düsseldorf körzetkijelölô száma.

Zárt számozási rendszer: Zártnak nevezzük a számozási rendszert, ha egy országon belül a BRS-ek hossza azonos. Az elôfizetôi számok tehát lehetnek eltérô hosszúságúak, de ha a körzetszámmal kiegészítve az összes szám hossza azonos, akkor a számmezô zárt.

Nyílt számozási rendszer: A számozási rendszer nyílt, ha a BRS-ek hossza egy primer körzeten belül is változó.

Strukturáltan nyílt számozási rendszer: Strukturáltan nyílt a számrendszer, ha az egyes primer körzetek vagy távközlô hálózatok számozási rendszere önmagában zárt, de egymáshoz képest eltérô hosszúságúak. A hazai számrendszer strukturáltan nyílt, mert a BRS-ek hossza eddig egységesen 8 számjegy volt, de szeptember 12. óta a GSM hálózatokban a BRS 9 számjegyû.

Szép számok: A bármilyen szempontból könnyen megjegyezhetô elôfizetôi számokat, melyek reklám vagy egyéb szempontból különösen értékesek, szép számoknak nevezzük. Ilyen például a hét azonos jegy (222-2222) vagy az ismétlôdô számcsoportok (18-18-18) illetve a lépcsôzetes számok (22-33-44, 12-34-56 vagy 333-444). Ezek a számok marketing szempontból különösen értékesek, érthetô tehát, hogy több üzleti csoport is szívesen tudná magáénak, hiszen a telefonszám így az ügyfelek számára könynyen megjegyezhetô.

Európai harmonizált számok: Ha az ember külföldre utazik, sok mindent máshogy kell csinálnia, mint otthon. Ez elég sok apró bosszúságot okoz, melyek egy részét meg lehet spórolni, ha a legalapvetôbb dolgok azért egyformák. Az európai számharmonizációnak éppen ez a lényege: a nemzetközi elôtét, a segélyhívó és még néhány hasonló szám legyen egyforma minden országban.

A HTE nevet módosított

A Híradástechnikai Tudományos Egyesület november 26-án tartott rendkívüli közgyûlésén az egyik napirendi pont az egyesület nevének megváltoztatása, korszerûsítése volt. Az egyesület tagsága felismerte azt a változást, melyet a távközlés, az informatika és az elektronikus média konvergenciájaként szoktak nevezni manapság. A HTE Intézô Bizottsága hosszú viták után a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület elnevezést javasolta, megtartva a HTE rövidítést és a tranzisztort ábrázoló jelképét. A Közgyûlés a névváltoztatást megszavazta.

Dr. Bartolits István

elôre, hátra, tartalom, honlap