INTERJÚ

Mobilos szemmel a papír jövôjérôl

A papírmentes iroda ma még utópia

Emri Gussi tavaly nyáron új kihívást választott, és a Pannon GSM Rt. vezérigazgatói székét a Stora Hungária Kft. vezetôi állására cserélte. Bô fél év eltelte után a váltás hátterérôl, valamint új cégének terveirôl kérdeztük.

&endash; Sokan talán nem tudják, de én mielôtt Magyarországra kerültem az IKEÁ-hoz, 13 évet töltöttem el a papíriparban, a Wallenberg csoport érdekeltségeinél. Már itt voltam az IKEÁ-nál, amikor újra megkerestek, visszamennék-e a papíriparba. Ezzel szinte egyidôben érkezett a megkeresés a svéd-norvég tulajdonosoktól, hogy menjek el vezetônek a Pannon GSM Rt.-hez. Ekkor a Pannont választottam, de megígértem, hogy a megbízatásom lejárta után visszamegyek a papíriparba. Tömören tehát ez a váltás háttere.

&endash; Kicsit bôvebben? Végülis elvileg egy lejáró szerzôdést meg is lehet hosszabbítani...

&endash; Három hete voltam a Pannonnál, amikor világos lett elôttem, hogy a tulajdonosok üzleti tervükben a hazai piacot csekély 5-6-700 százalékkal becsülték alul. Errôl meggyôzni ôket azt is jelentette, hogy nem 50, hanem 250 millió dollárt kell befektetni, ennek minden vonzatával együtt. Nem akarok kulisszatitkokat kibeszélni, de egy évig tartott, míg egyetértettünk, mirôl van szó &endash; és ebben a hosszú reakcióidôben az is benne volt, hogy a különbözô tulajdonosok képviselôi az igazgatótanácsban nem mindig egyirányba akarták húzni a cég szekerét. Ami egy új cégnél természetes. Idônként az volt az érzésem, hogy kisebb feladat megküzdeni a piaci konkurenciával, mint dûlôre jutni az igazgatótanáccsal. Mára már elhiszik a megmaradt tulajdonosok az elôzôeken felül, hogy ezt a céget magyar vezetôkkel is lehet irányítani és menedzselni.

&endash; Nézzük akkor a jelent és a jövôt. Mit érdemes tudni a Storáról?

&endash; Az elsô a Guiness Rekordok Könyvébe kívánkozik. Ez a cég ugyanis a világ legrégebbi részvénytársasága, idén lesz 710 éves, 1288-ban alapították. Eleinte rézbányászattal foglalkoztak. Ehhez a tevékenységhez is sok fa kellett, ezért aztán nem meglepô, hogy bôvült a profiljuk, így az 1800-as évekre a cég a világ egyik legnagyobb papírgyárát alapította. Ma a 4. a világon e téren. Amit papíriparban el lehet képzelni, azt mindent gyárt a Stora. Évente 7,5 millió tonna árut gyártanak, és Magyarország területét meghaladó nagyságú saját erdôvel rendelkeznek.

&endash; A papíripar nem tartozik a környezetbarát gazdasági tevékenységek közé a közvélekedés szerint.

&endash; Kétségtelen tény, hogy a gyártási folyamat során sok környezetet terhelô hulladék keletkezik. Erre azonban megvannak a bevált módszerek, hogy ártalmatlanítsuk ôket, igaz, nem olcsóak a megoldások. A másik, amivel vádolni szokták a papírgyártókat, az erdôk kivágása. A Stora minden évben több fát ültet el, mint amit kivág.

&endash; Nem is olyan régen még a papíripar halálát, vagy legalábbis visszaesését jósolták a papírmentes iroda megálmodói.

&endash; Szerintem ez az egyik legbiztosabb piac a világon. Úgy gondolom, hogy sokkal több papírt fogunk használni otthon, az irodában egyaránt, mint ezelôtt. Gondoljunk csak arra, hogy az otthoni számítógépek és jó minôségû színes nyomtatók elterjedésével egyre többeknek lesz otthon &endash; némi túlzással &endash; saját nyomdájuk. Az Internet elterjedése mellett is mindig lesznek nagyon sokan, akiknek a nyomtatott információk a fontosak. Természetesen ekkor még nem beszéltünk arról a fajta papírról, amit csomagolásra használunk. Hazánkban még nem alakult ki igazán a papír célszerû felhasználásának a kultúrája. Például nem kevés olyan élelmiszer van, amelynek csomagolására egészségügyi szempontok miatt is alkalmasabb lenne a papír, mint például a mûanyag fóliák. Az sem mindegy, hogy ha már papírt választunk, akkor milyen papírba csomagolunk egy élelmiszert. Sokan nem tudják, de a hazai boltokban használt "kenyérfogó" papírok egy része környezetre káros anyagokat is tartalmaz. Mi a Storánál csak környezetvédelmi szempontból tiszta papírokat gyártunk.

&endash; Miben tud még több lenni a Stora a többi, már itt levô papírban "utazó" világcégnél?

&endash; Szeretnénk a papírhasználat kultúrájának emeléséért tenni valamit &endash; eközben persze piacot is gerjesztve termékeink iránt. Közben persze az is szempont, hogy ne szennyezzük jobban a környezetet, mint ami elkerülhetetlen. Tehát csúcstechnológiát kell használnunk &endash; és ez van olyan komoly dolog, mint mondjuk a GSM technika. Mondok konkrét példát. Egy Tetra Pak doboznak méregmentesnek kell lennie, hiszen élelmiszer kerül bele. Nem szabad, hogy kiengedje a folyadékot magából, könnyen lehessen kezelni és használni. Olyan legyen a formája, tartása, hogy szállítani lehessen. Végül, de nem utolsósorban tudjunk rá nyomni képet, szöveget, hogy szép legyen. A gép, ami ezeknek a dobozoknak az alapanyagát csinálja, 350 méter hosszú. Másfél kilométeres percenkénti sebességgel halad a gépsoron az alapanyag. A technológiai vonalra felvisznek 99 százalék vizet, valamint 1 százalék cellulózt és adalékanyagokat. Húsz méterrel odébb már 95 százalék a papír és csak 5 százalék a víz. Mire lejön a gépsorról, papír lesz belôle, amibôl egy tekercs 66 tonna, amire 20 millió, egy literes Tetra Pak doboz fér. Ezt használhatjuk csomagolásra, írhatunk rá és így tovább. Attól függôen, hogy mit és hogyan keverünk össze abban az 1 százalékban, változik, hogy mennyire töltôdik fel a gépsorról lejövô papír sztatikusan, összeragad-e, lehet-e rá írni és így tovább. Ez is egy igazi csúcstechnológia.

&endash; Szóval egyre több papírt fogunk mi is használni a következô években?

&endash; A skandináv országokban 280 kilogramm az egy fôre jutó évi papírfogyasztás. Magyarországon 52-55 kilogramm ugyanez az érték. Szerintem a következô négy év alatt megduplázódik majd a fogyasztás. Ami nagyon fontos közben, azért vigyázzunk az erdôkre. Ez utóbbiban is példát kívánunk mutatni.

Budai János

 

Honlap

Tartalom

Elôre