Vezetékes távközlés

 

Európa felé közeledve

Még gazdátlan milliók

Ahogy közeledünk az EU tagság felé, úgy válik egyre sürgetôbbé, hogy megtanuljunk élni az ottani lehetôségekkel. Ebben adott segítséget az IST-EMERGE Európa Uniós projekt hazai bemutatkozása. Mivel az EU 5. kutatási és technológiai fejlesztési keretprogramja – több más országgal együtt – társult országnak nyilvánította Magyarországot, így a hazai kisvállalkozások, cégek ugyanolyan feltételekkel vehetnek részt a programokban, mint az EU országok intézményei. A résztvevôk támogatást kapnak, tehát érdemes bekapcsolódni, annál is inkább, mert a támogatás alapját képezô kasszába Magyarország is befizeti a maga részét. Azonban az, hogy a befizetett összegekbôl kinek jut, az már a pályázó cégeken múlik.
Az 5. keretprogram ugyan már két éve így mûködik, de Magyarországról még csak kevés pályázó kapcsolódott be a rendszerbe. Ennek oka, hogy igen nehéz kapcsolatot találni a megfelelô konzorciumokhoz. Ezen igyekezett segíteni az IST-EMERGE projekt, amikor elhatározta, kölcsönös bemutatkozó rendezvényt tart hazánkban. Az IST (Information Society Technology) program az EU 5. keretprogramon belül az információs társadalom technológiájával foglalkozik. Az IST-n belül az EMERGE projekt feladata régiónk segítése a konzorciumokhoz való csatlakozásban.
A projekt hazai összefogója a BME Távközlési és Telematikai Tanszéke, melynek munkatársai segítségével ezen a konferencián a lehetô legtöbb érdekelt tudta átadni egymásnak az információit. Dr. Horst Foster, az EU képviselôje elmondta, hogy az 5. keretprogram 1999-ben 1,2 milliárd euró, 2000-ben 850 millió euró támogatás felett rendelkezett és idén is közel 800 millió euró vár még odaítélésre. 2002-ben pedig indul a 6. keretprogram, mely 2006-ig 3,6 milliárd euróval támogatja a kutatásokat. A további elôadásokban Dr. Sallai Gyula, a BME TTT professzora és Dr. Halász Edit, a Magyarországért felelôs EMERGE partner a hazai infokommunikáció helyzetét, eredményeit mutatták be az EMERGE külföldi képviselôinek, majd néhány folyamatban lévô kutatási projekttel ismerkedhettek meg a résztvevôk. Végezetül rövid, néhány perces elôadásban hat hazai cég vagy társaság – az ETIK, az IT-WARE, a Mobil ASK, a Hungarocom, a SZTAKI és a Megatrend – mutatta be tevékenységi körét.
A konferenciát végighallgatva nyilvánvalóvá vált, hogy az európai kutatási, fejlesztési vérkeringésbe is csak kiépített kapcsolatokon keresztül lehet belépni. Aki most errôl lemaradt, nem tudott részt venni, azok számára a www.ist-emerge.org honlap sok információt tartalmaz. Aki pedig komolyabban érdeklôdik az IST munkaprogramja és projektjei iránt, az az egész rendezvényt életre keltô Dr. Halász Edittel és csapatával a halasz@ttt.bme.hu címen veheti fel a kapcsolatot .

-lits