Információtechnológia

 

Kettôt fizet, egyet kap!

Részlegesen fel kellett adnia a vállalatok ellenállása miatt a Microsoftnak azt a szokását, hogy bizonyos esetekben kétszer szedett licencdíjat termékei után – olvasható a cnet egy másik cikkében. Számítástechnikai rendszerük hatékonyabbá tétele érdekében a vállalatok sokszor törlik az általuk megvett gépekrôl az azokra elôre installált programokat, majd ugyanazoknak a szoftvereknek az igényeik szerint módosított (a megfelelô meghajtókat látó, speciális alkalmazásokat is tartalmazó) változatait telepítik vissza a berendezésekre.
A reimagingnek nevezett eljárást látva a redmondi vállalatóriás szakértôi tavaly arra az álláspontra helyezkedtek, hogy az sérti a cégükkel kötött licencszerzôdést. Érveik szerint a letörölt, illetve felhelyezett programok ugyan teljesen azonosak, ám két független licencet jelentenek: az egyiket a komputerforgalmazónak adták, a másikat közvetlenül a hardverek vásárlóinak. A vevôk egyszerûen esztelenségnek tartották, hogy az azonos programok cseréje miatt kétszer kell fizetniük.
Azért szûnik meg csak részben a kettôt fizet egyet kap gyakorlata, mert még mindig marad olyan licencfizetési szituáció, amelyben a reimagingot végrehajtó vevônek kétszer kell a zsebébe nyúlnia. Miközben ugyanis a cég Select és Enterprise licencdíj-konstrukcióját választó vásárlók közvetlenül a Microsofttól kapják a szoftvereket, és ezért nem kell végrehajtaniuk az úgynevezett aktiválást (activation – egy a kalózkodás ellen hozott intézkedés: a szoftver telepítése elôtt fel kell hívni a redmondi központot a dolog engedélyeztetése végett), addig az Open konstrukció keretében tipikusan egy viszonteladótól jut hozzá a programokhoz a vevô, s ezért az Office XP és a Windows XP minden telepítése elôtt – így az azonos programok cseréjét jelentô reimaging elôtt is – aktiválnia kell, amivel újabb licencfizetésre vállal kötelezettséget.
A Gartner Group piackutató cég azt ajánlja a vevôknek, lépjenek a Select- vagy az Enterprise-elôfizetôi körbe, hogy biztosan elkerüljék a dupla licencdíjat. (Ennél egyszerûbb és költségkímélôbb megoldás a Novell NetWare, Linux és/vagy a Mac OS használata – a szerkesztô újabb, ezúttal egyáltalán nem cinikus megjegyzése.)

K. S.