INTERJÚ

 

Elektronikai térhódítás a nyomdai elôkészítésben

Igényeset olcsóbban

Úgy tûnik, Magyarországon is teljesen elektronikussá válik a számítógépes nyomdai elôkészítés folyamata. Hazánkban is megjelentek ugyanis az elsô CTP (Computer to Plate) berendezések, amelyek az online úton érkezô kiadványoldalakat közvetlenül nyomólemezre másolják. Az új megoldás technológiai, környezetvédelmi és gazdálkodási elônyeirôl Wéber Gyôzôt, a nyomdai elôkészítéshez szükséges berendezések, anyagok szállításával is foglalkozó ACE Telecom Kft. ügyvezetôjét kérdeztük.
– Mi az eljárás, amit kivált a CTP?
– A nyomdába manapság kétféleképpen jutnak el az anyagok: vagy elektronikus formában – ahol megéri (például napilapok esetében) akár online kapcsolaton keresztül –, vagy levilágított film formájában. Akárhogy is történik azonban, a számítógépben rögzített oldalakról elôbb filmet kell készíteni, amit a nyomdai montírozás után további fotóeljárás segítségével visznek fel a nyomólemezre. Mindegyik folyamat idôigényes, többféle vegyszer felhasználásával jár, amelyek utókezelése környezetvédelmi feladatot jelent. A jelenlegi módszer további jellemzôje, hogy az elektronikus információt postcript (PS) fájlokban továbbítják a levilágítókba, amelyek meglehetôsen nagyok, elektronikus átvitelük idôigényes, nagy sávszélességet igényel, következésképpen drága. (Ezért elterjedt megoldás például a PS fájlok ZIP lemezeken történô levilágítóba küldése motoros futárral...) A CTP mindkét problémát kiküszöböli: az elektronikus adatok közvetlen felvitele a nyomólemezre egyszerûen kihagyja a levilágítás lépését, az adattovábbítás pedig pdf formátumban történik, ami nagyságrendekkel kisebb állományok átvitelét jelenti, sokkal olcsóbban a jelenlegi eljárásnál. Ne feledjük, hogy itt a motoros futárnál olcsóbb megoldásokra kell törekedni, hiszen fôvárosunkban ma elsôsorban ez a megszokott. Nagyobb távolságokon – akár országok között – a gyakorlatban is létezik az elektronikus adatátvitel.
– Nem kell megfizetnie a felhasználónak az új technológia árában azt, amit a filmkészítésen és az adatátvitelen megspórol?
– Miután a jelenlegi technológiával kellô gyorsasággal és megfelelô minôségben készülhetnek a kiadványok, a megrendelôk nem térnének át az újra, ha az többe kerülne nekik. A nyomdák bizonyára mérlegelik, hogy hosszabb távon mit nyernek egy CTP-berendezés megvételével (a levilágítás személyi, szerviz- és vegyszerköltségeinek megtakarítása, a gyorsabb elôkészítéssel a kapacitás növekedése stb.). Az általam ismert esetekben a vevôk kerek-perec kijelentették, hogy nem hajlandók többet fizetni a nyomtatásért pusztán a CTP miatt, amit a nyomdák tudomásul is vettek.
– Ha rögtön a nyomólemezre kerül a kiadvány, hogyan lehet megnézni, hogy a színek megfelelnek-e a vártnak?
– A CTP esetében létezik egy úgynevezett proof, azaz egy minôség-ellenôrzô nyomat. A felek szerzôdésben rögzíthetik, hogy az ezen megjelenô színeket és egyéb minôségi jellemzôket fogadják el kontrollként. Mivel ezt a proofot digitális úton készítik, figyelembe tudják venni a majdani kiadványnál használandó papír tulajdonságait is, sôt az eredeti alapanyagra is képes a rendszer nyomtatni. Ezzel megszüntethetô az a ma még élô gond, hogy a próbanyomat hófehér papírján tökéletesen megjelenô színek a kissé barna vagy sárgás alapszínû újságpapíron másmilyenek.
– Úgy tudjuk, a Révai Nyomdában megvalósult beruházásban az ACE Telecom Kft. a CTP rendszer szállítójával mûködik együtt.
– A CTP rendszer mellé az ACE Telecom Kft. olyan szabványos, Magyarországon engedélyezett kommunikációs megoldásokat kínál, mely segíti az ügyfelek elektronikus kiadványainak eljuttatását a nyomtatás helyszínére. A CTP-vel jelentôsen esnek a kiadványok elektronikus továbbítási költségei, ezért kisebb vállalkozásoknak, viszonylag ritkán megjelenô kiadványokat is megérheti online módon továbbítani a nyomdába. Jól modellezhetô például, hogy milyen igényekhez milyen átvitel (bérelt vonal, ISDN, Metrolink, Privát hálózat) a legtakarékosabb megoldás.
– Milyen, eddig elérhetetlen lehetôségeket rejt magában a CTP?
– Az eljárás gyorsasága, rugalmassága egyebek mellett megoldást kínálhat a megrendelôk régi vágyára, nyomtatandó anyagaik (például áraik, értékesítési akcióik) titokban tartására. Jelenleg akármilyen rövid is egy árlista, árakat is tartalmazó reklámkiadvány nyomdai elôkészítése, mindig marad arra idô, hogy a konkurencia megtudja az árakat, készül olyan levonat, például a film, amelyrôl leleshetôk a féltett számok. Az új eljárás lehetôvé teszi, hogy a végletekig lecsökkenjen az átfutási idô, ki lehet kötni azt, hogy a nyomdai CTP-berendezésbe a nyomtatás megkezdése elôtt percekkel küldjék át a kiadványfájlokat. A végig digitális adatkezelésnek köszönhetôen hasonlóan könnyû megoldani a sorszámozást. Ezzel biztosítható egy-egy termék exkluzivitása, alkalmazható például borospalack címkéken vagy ritka könyvek ajándékba szánt másolatain.
– Az új eljárással tehát bôvül, sokrétûbbé válik a kínálati paletta is?
– Valószínûleg, emellett hosszabb távon elkerülhetetlen a CTP elterjedése és ezzel a levilágítók visszaszorulása, megszûnése. A nyomdai átfutási idô csökkenése, a rugalmasság növekedése ugyanakkor növeli a lehetôségeket, személyre szabottabb kiadványok megjelenését teszi lehetôvé.

K. S.